För talanger Hur fungerar Ment och vad är det som gör oss annorlunda?

För talanger

Nu har vi varit igång med Ment i några månader och feedbacken vi fått från omgivning och användare har varit fantastisk! Med det sagt får vi fortfarande många frågor om hur Ment fungerar, vad som gör Ment annorlunda och en hel del känner också att det är en jungel när det kommer till karriärs- och rekryteringshemsidor.

Och vi kan inte annat än att hålla med. Det finns mängder med rekryteringsbolag och ovanpå det finns det massvis med hemsidor där man kan söka jobb. Så om inte det vore nog så har vi även sociala medier, med LinkedIn i spetsen som ytterligare ett alternativ.

Så hur ska Ment få plats i den här soppan och kunna komma med något nytt och framför allt bättre?

Såhär fungerar det!

Att bli medlem på Ment är enkelt. Du skapar ett konto (kopplat till Facebook, LinkedIn eller din e-postadress). När du skapat kontot får du börja med att välja en status om din arbetssituation, det kan vara “Jag vill byta jobb”, “Jag trivs där jag är” och några fler alternativ. Därefter fyller du i vad du skulle vara intresserad av för att byta jobb. Om du till exempel trivs rätt bra med ditt nuvarande jobb så kan du ha lite högre kriterier (med löneanspråk, förmåner osv) medan om du är mer angelägen om att få ett nytt jobb snabbt så kan du bredda din profil för att ge dig fler möjligheter. På så sätt kan Ment möta flera behov!

Två stora skillnader

Vi har flera unika funktioner och en näst intill besatthet av att skapa snygg och användarvänlig design. Men det är ändå två saker som gör tjänsten väldigt annorlunda.

1. Företagen får leta istället för att du ska behöva göra det

Den första stora skillnaden är att det är företagen som letar på Ment, inte tvärt om. Så istället för att läsa jobbannonser på mängder av olika hemsidor så lägger du upp dig på Ment, sen kan företag hitta och kontakta dig. Du kan alltså luta dig tillbaka och vänta på att få erbjudanden serverade.

2. Företagen vet inte vem du är (och dessutom behövs inget CV)

Det andra som skiljer Ment från andra tjänster är att vi visar inte vilka våra medlemmar är. Varken namn, kön eller ålder syns. När företag letar och hör av sig till våra medlemmar är det baserat på vad de vill jobba med, var de vill jobba och vilka önskemål de har på sin nya arbetsgivare. Detta har många fördelar:

  • Du behöver inte skriva något CV
  • Alla jämförs på samma sätt (eftersom alla medlemmar på Ment har samma förutsättningar när de skapar sin profil)
  • Vi kommer ifrån diskriminering pga kön, ålder osv
  • Det är enkelt för den som redan har ett jobb att finnas ute som sökande för nya jobb utan att bli avslöjad av sin nuvarande arbetsgivare

Vi kan såklart komma på ännu fler fördelar med att Ment fungerar som det gör. Men vi börjar med detta. Förhoppningsvis har detta gett dig tillräckligt mycket för att testa tjänsten och upptäcka ännu fler av Ments fördelar!

Lycka till i karriären!!